Model FMJ-1600-MATEH
Max. Working Width  1600mm (63in)
Variable Working Speed 0-15m / min (49ft)
Max. Nip Opening 35mm (1.378in)
Roller Diameter 120mm (4.72in)
Top Roller Material Silicon rubber
Bottom Roller Material Silicon rubber
Drive Motor  200W
Power Consumption 1550W
Power Requirement AC110V / 50 - 60Hz, AC230V / 50 - 60Hz
Machine Size 2050mm x 460mm x 1330mm (80.7in x 18in x 52in)
Shipping Dimension 2210mm x 650mm x 1520mm (87in x 25.6in x 59.8in)
Weight (NW / GW) 230kg (507lbs) / 285Kg (628lbs)
Detail Pictures:
Equipped with side cutter
 Usage:
Tips for laminating:
• To avoid tilted laminating, please ensure a right tangle between the picture and the work panel.
• Two methods should be taken to adjust the tilted laminating if operating properly:
(2) Increase the pressure to press the tilted picture during the laminating.
• Keep the proper friction for the roller to avoid wrinkling.
• When cutting the images, make sure the knife will not scratch the rollers.
QOMOLANGMA BRAND STORY:Qomolangma Laminator's Advantages:
Electric wiring: the design of electrical structure is humanized and easy to operate.
Application:
Exhibition Gallery:
Maximum Laminating Width 1600mm (63in)
Maximum Laminating Thickness 35mm (1.378in)
Rollers Diameter 120mm (4.72in)
Maximum Laminating Speed 15m / min (49ft)
Maximum Internal Diameter of Film Core 3inches
Qomolangma Precision Engineered 63in Wide Format Hot Thermal Laminator
SPECIFICATION
Model FMJ-1600-MATEH
Roller Diameter 120mm (4.72in)
Drive Motor  200W
Power Consumption 1550W
Love it! Rate it!
  • Show us why you love or how to use the product. Help other shoppers find the right product!
Average Rating: 0
  Qomolangma 1600mm (63inches) Heavy Duty Full-Auto Roll to Roll High-End Hot Lamination Machine
Installation of Qomolangma 63" Heavy Duty Full-Auto Roll to Roll High-End Lamination Machine
Operation of Qomolangma 63in Heavy Duty Full-Auto Roll to Roll High-End Lamination Machine
seller assumes all responsibility for this listing
Shipping and handling
Quantity: Country:
Handling time
Will usually ship within 3 business days of receiving cleared payment.
Ship from where?
Return policy
Purchases can be returned under the following conditions:
1) There are quality problems after opening the package.
2) Products are different than on the order list.
3) Products are irreparably damaged during transportation.
Payment details
Payment method
1.Paypal (online payment)
2.Creidit card
3.Bank Transfer (T/T)
4.Western Union online/offline payment
Date Sheet for Qomolangma Laminator
Manual for FMJ-MATE Series Laminators
Transaction History
Transactions: 242
Buyer
Unit Price
Quantity
Order Date
Mil****
1 set
Mel****
1 set
Myr****
Jon****
Ell****
Pas****
Ond****
Max****
Bri****
Jab****
For****
Dor****
Vit****
Fay****
Kas****
She****
Reu****
Mal****
Kel****
Har****
1. What it the meaning of orders by sea?
2. What are the advantages and disadvantages of the orders by sea?
3. What orders will be recommended to ship by sea?
4. What value of the orders can I ship it by sea?
5. Can I ship my orders by Express if it is more than 100 kg or 0.5 M3?
6. Can I ship my orders by my own forwarder?
7. How can I know the sea freight to our country ?
8. If there is other cost besides the sea freight?
9. How can I choose the proper destination port?
10. How can I do if there is no my country or destination port?
11. Will my orders ship to the port or to my office?
12. How many days to ship by order?
13. What is the payment terms for orders by sea.
14. What is the shipping company will ship my order?
Ask A Question for Qomolangma Precision Engineered 63in Wide Format Hot Thermal Laminator